«Πάντα εκκαλύπτων ο χρόνος εις το φως άγει» / «Ο χρόνος αποκαλύπτει τα πάντα και τα φέρνει στο φως» - Σοφοκλής, 496-406 π.Χ.

13/2/12

Σπουδαία νίκη για τους άνδρες του ΓΑΣ

Έχοντας σε πολύ καλή ημέρα τον Κίμωνα Λεχούδη, ο ΓΑΣ Κομοτηνή νίκησε στη Θεσσαλονίκη τον Μαντουλίδη με 66-69, ύστερα από ένα καλό και δυνατό παιχνίδι.
Ο Κομοτηναίος παίκτης του ΓΑΣ πέτυχε 27 πόντους και πραγματοποίησε την καλύτερη του φετινή εμφάνιση, ενώ για ακόμα ένα παιχνίδι έδωσαν λύσεις σε σκοράρισμα και οργάνωση ο Ντίνας, ο Βαρλάς και ο Σταμπουλής.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και...
...προηγήθηκαν με 6-0, όμως οι παίκτες του ΓΑΣ ανέβασαν ρυθμό και έφεραν το παιχνίδι στα ίσια, και το 1ο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Μαντουλίδης προηγήθηκε με 29-24, όμως ο ΓΑΣ  ισοφάρισε γρήγορα με τρίποντο του Κοκορόγιαννη και δίποντο του Βαρλά (31-31), και το ημίχρονο έληξε υπέρ του ΓΑΣ 31-34 με εύστοχο τρίποντο του Λεχούδη.

Στο 2ο ημίχρονο ο ΓΑΣ ξεκίνησε νωθρά και αυτό έδωσε την δυνατότητα στους γηπεδούχους να προηγηθούν με 43-36, όμως σε εκείνο το σημείο ανέλαβαν δράση ο Ντίνας και ο Λεχούδης που καθοδηγούσαν και τους υπόλοιπους, και με διαδοχικές εύστοχες επιλογές έδωσαν το προβάδισμα με τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου (50-55).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΓΑΣ Κομοτηνή με πρωταγωνιστή τον Λεχούδη κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά, και με δικό του καλάθι «σφραγίστηκε» η νίκη για την ομάδα της Κομοτηνής.

Διαιτητές: Φακίτσας- Γερακίνης

Δεκάλεπτα: 18-18, 31- 34, 50-55, 66-69

Μαντουλίδης: Τόζιος 4, Παπαρέγκας, Γεωργάκης 8, Χριστοδούλου, Ζειμπέκης, Δεληγιώργης 11 (1), Ναούμης 7 (1), Νικολάου, Σλαφτσάκης 12, Βελησσαρίου 10 (1), Μπακυρτζής, Δάβανης 10.

ΓΑΣ Κομοτηνή: Μακρής 2, Βαρλάς 7 , Λεχούδης, 27 (3) Ντίνας 15 (3), Μήτσου, Μίκιτς, Σταμπουλής 13, Κοκορόγιαννης 5 (1), Χαλήλ.