«Πάντα εκκαλύπτων ο χρόνος εις το φως άγει» / «Ο χρόνος αποκαλύπτει τα πάντα και τα φέρνει στο φως» - Σοφοκλής, 496-406 π.Χ.

18/12/11

Πικρή ήττα για την ΑΕ Κομοτηνής από τον Εθνικό Αλεξ/πολης.

Στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, η ΑΕ Κομοτηνής γνώρισε "πικρή" ήττα από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης με σκορ 70-71, το απόγευμα του Σαββάτου (17/12), στο κλειστό γυμναστήριο της Κομοτηνής. Οι γηπεδούχοι της ΑΕ Κομοτηνής έχουν έντονα παράπονα από τη διαιτησία του αγώνα, καθώς υποστηρίζουν ότι ο παίκτης της ομάδας Διαμαντίδης δέχτηκε φάουλ από αντίπαλο παίκτη, στην τελευταία φάση του αγώνα, ύστερα από άστοχη ελεύθερη βολή του ίδιου, που ήταν καθοριστική για τη εξέλξη και τον τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.
Έγινε ένα αρκετά καλό παιχνίδι, με πολύ καλές φάσεις και από τις δύο ομάδες, οι οποίες πρόσφεραν ακρετά καλό θέαμα στους φιλάθλους που το παρακολούθησαν. Ο Εθνικός κατάφερε να προηγηθεί με 11-16 έχοντας σε καλή μέρα τους ψηλούς του, όμως η ΑΕΚ χρησιμοποιώντας χαμηλό σχήμα, κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και να προηγηθεί με 32-24, στη λήξη του ημιχρόνου, παίζοντας πολύ καλή άμυνα σε όλο το γήπεδο. Στην επανάληψη η ΑΕΚ συνέχισε το καλό παιχνίδι και προηγήθηκε με 46-32, αλλά κα πάλι ο Εθνικός με παιχνίδι κάτω από τη ρακέτα μείωσε τη διαφορά. Στα 4 λεπτά πριν τη λήξη η ΑΕΚ προηγήθηκε 61-52, αλλά ο Εθνικός με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να προηγηθεί με 65-69. Σε εκείνο το σημείο ο Γκαράκης με σουτ τριών πόντων μείωσε για την ΑΕΚ σε 68-69, βάζοντάς την ξανά στο παιχνιδι, στα 24 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, Ο Εθνικός με 1/2 βολές κατάφερε το 68-70 και 68-71, ύστερα από χαμένη επίθεση των γηπεδούχων. Στην τελευταία επίθεση η ΑΕΚ με το Διαμαντίδη πέτυχε καλάθι και φάουλ, μειώνοντας αρχικά σε 70-71, αλλά δεν κατάφερε να ευστοχήσει στην ελεύθερη βολή, όμως ο ίδιος παίκτης έτρεξε να κερδίσει το μακρινό ριμπάουντ, δεχόμενος σπρώξιμο από παίκτη του Εθνικού, όπου ο μη καταλογισμός παράβασης υπέρ του Διαμαντίδη, σήκωσε θύελλες αντιδράσεων και διαμαρτυριών από τους ανθρώπους της ΑΕΚ οι οποίοι ζητούσαν να καταλογιστεί στη συγκεκιρμένη φάση φάουλ.

Διαιτητές: Σαλικίδης - Ντούρας

Δεκάλεπτα: 11-16, 32-25, 53-47, 70-71

ΑΕ Κομοτηνής (Βουτσάς): Δρόσος 8 (2), Γκαράκης 28 (3), Διαμαντίδης, 16, Παπουής, Μαραυγάκης 7, Ποτόλιας Αν, Τσιαντούλης, Γεωργαντάς 4, Βαχαρίδης 2, Ποτόλιας Αθ, Πισμίσης 7, Τερζίδης

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Κανδύλης): Θυμιανίδης, Αραμιάν, Χονδρόπουλος 6 (1), Ξένος 6 (2), Δουρδούλης 9 (1), Τελούδης 22 (2), Δελχανίδης 11, Καραπαναγιώτου 16